• 19.
    09.
    Standa Chládek má venku knížku a bude se křtít!

    Standa Chládek má venku knížku a bude se křtít!

    Přikládám mejl který nám od Standy přišel:

    Vážení a milí přátelé,

    Dovoluji si Vás pozvat na křest své knihy o aleutských ostrovech, nazvané „Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku“.

    Kniha, vydaná nakladatelstvím Pavla  Mervarta spatří světlo světa na třech  místech během prvního říjnového týdne v tomto roce:

    Úterý 4. října v 19:00 hodin v Jablonci na Nisou v Klubu Na Rampě,

    Středa 5.října v 19:00 hodin ve Žďáru na Sázavou v Kavárně u Tety Hany,

    Čtvrtek 6. října v 18:00 hodin v Praze-Troji v Restauraci Loděnice u slalomové tratě.

    Pro další informaci je krátký abstrakt knihy uveden v příloze.

    Budu se moc těšit na Vaši přítomnost Váš, Standa Chládek

    Stanislav Chládek

    Zde něco o knize:

    Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku

    Vázaná 190 x 275 mm, 282 barevných stran, cena 379 Kč

    ISBN 978-80-7465-216-5

    Aleutské ostrovy jsou pro většinu lidí „ztracený kout světa uprostřed bouřlivých moří“ mezi severním Pacifikem a Beringovým mořem, mezi americkou Aljaškou a ruskou Kamčatkou. Je to země skalnatých, bezlesých ostrovů, kde hukot příboje se mísí s burácením větru. Studené moře oplývá mořským zvířectvem; skalní útesy ostrovů jsou doslova zaplněny mořskými ptáky, zatímco na zemi nežije prakticky ani živáček. A přece na těchto ostrovech dříve žili lidé: Aleuti-Unangan (než je ruští kolonizátoři prakticky vyhubili) se dokázali skvěle přizpůsobit drsným přírodním podmínkám a díky hojnosti potravy z moře uměli na ostrovech nejen přežít, ale i vyvinout pokročilou civilizaci. Klíčem k přežití v tomto nemilosrdném prostředí byl pro Aleuty

    geniální člun, mořský kajak zvaný bajdarka. Kajak byl pro Aleuty plavidlem, které jim umožňovalo mobilitu, komunikaci, vést války, ale především lovit mořskou zvířenu a opatřit tak dostatek potravy. Aleuti nikdy netrpěli hladem. Ze svých vratkých kajaků lovili i obrovské velryby, což modernímu člověku může připomínat pohádkový souboj hrdinů s netvory. Lovci velryb-kajakáři byli v aleutské společnosti zvláštní, tajemnou a privilegovanou kastou. Nadpřirozenou moc, údajně potřebnou k lovu kytovců, získávali tajemnými magickými rituály, které vrcholily pohřbem mrtvých velrybářů jako mumií v odlehlých jeskyních.

    Perspektiva autora této knihy je svým způsobem jedinečná: se svými partnery se opakovaně vydával na Aleutské ostrovy v mořských kajacích podobných těm, v jakých bouřlivá moře okolo ostrovů před lety brázdili domorodci. Tyto cesty mu poskytly bezprostřední poznání světa Aleutů. Zejména ocenil jejich kajakářské umění, které jim stejně jako autorovi a jeho partnerům umožnilo přežít uprostřed nemilosrdného oceánu. Praktickou zkušenost z dobrodružství na moři okolo Aleutských ostrovů autor doplnil studiem literatury a aleutských artefaktů v muzeích v USA a v Rusku.

    Kniha je vůbec první dílo o Aleutských ostrovech a jejich obyvatelích u nás. Knižní text je bohatě doprovázen fotografiemi z autorových expedic, snímky aleutských artefaktů z muzejních sbírek, mapami a dobovými ilustracemi z 18. a 19. století. Autor též připomíná rozhodující úlohu českého rodáka dr. Aleše Hrdličky, pozdějšího kurátora Smithsonian Institution v americkém Washingtonu a zakladatele americké antropologie, ve studiu aleutské antropologie a archeologie. Jeho památce je kniha také věnována.


Zpět